איתי חזר מהגן מרוגש וגאה. סיפר שאחד הילדים הביא קלפים, וכך יצא שבפעם הראשונה ששיחק הצליח להפוך קלף! חמש פעמים! שיבחתי אותו על ההישג שמחתי איתו את שמחתו. איתי הודיע שהוא חייב להמשיך להתאמן, נועם הרשה לו להתאמן על שלו וכך הם המשיכו לדבר בניהם על ענייני קלפים.

בערב נזכר איתי בקלפים והתאמן בנחישות שוב ושוב. אחרי כמה דקות שמענו קריאות צהלה הסתבר שהצליח להפוך ערימה של 2 קלפים. עודדנו ושיבחנו על החזרתיות שמאפשרת לו לשפר את המיומנות. אחרי כמה דקות חזרה ההתלהבות הפעם על הישג של 3 קלפים ואח"כ 4! פייר הישג מרשים! מפה לשם תוך תשבוחות איתי מסביר שהוא אומנם מרוצה אבל הדרך ארוכה ליעד – להצליח להפוך ערימה של 14 (!!) קלפים.

מאחר והיעד נראה לי הזוי אני שואלת אותו איך הוא החליט שזה היעד. הוא מסביר שזו כמות הקלפים שנועם סיפר לו שהוא מצליח להפוך ומאחר שכך – לשם הוא רוצה להגיע.

**פה חשדתי**

אמרתי לו שזה באמת מאוד מרשים והצעתי לו שאולי כדאי שיבקש מנועם שידגים לו, כדי שהוא יוכל להסתכל וללמוד ממנו איך הוא עושה את זה.

נועם לא היה בבית כך שאיתי המשיך להתאמן עד שהגיעה שעת ההתארגנות לשינה.

בבוקר מתארגנים בעצלתיים ופתאום איתי נזכר ומספר לנועם בהתלהבות "נוני אתה לא מאמין, אתמול התאמנתי בקלפים והצלחתי להפוך ערימה של 5 קלפים!!! אני יודע שאני צריך עוד להתאמן …"נועם קטע אותו בהתלהבות ואומר: "ערימה של 5??? אלוף! אני מצליח רק 4…."

למה אני מספרת לכם את כל זה?

כי הסיפור הזה הוא דוגמה מצוינת למה שקורה לנו כשיש לנו סטנדרט.

סטנדרט = רף המינימום שאנחנו מרגישים שאנחנו חייבים לעמוד בו. זה לא אומר שבשום פנים ואופן לא נרד מתחתיו, אבל זה לא יהיה בלי תחושת אי נוחות קשה. מה שאומר שנעשה את המקסימום שאנחנו יכולים כדי לעמוד בו.

עכשיו תראו, לכולנו יש כל מיני סטנדרטים בכל מיני תחומים בחיים: זוגיות, תזונה, עבודה, ניקיון, משפחה, ספורט וכו'. נכון, לאנשים מסוימים יש סטנדרטים מאוד גבוהים בתחומים שלאחרים נראים איזוטרים לחלוטין.

לעומת זאת, לחלק מהאנשים יש תחומים בחיים שבהם אין להם סטנדרטים בכלל. בטח אתם שואלים את עצמכם מה הבעיה עם זה שאין סטנדרטים? ובכן…האמת היא שאז אנחנו מתנהלים לפי אמות המידה שקבעו אחרים בין אם הם מתאימים לנו או לא. למה? כי הם מחויבים לעמוד בסטנדרטים שלהם. אנחנו…. פחות.

אבל מה קורה כשאנחנו מתנהלים לפי רף שמישהו קבע בתחום שממש ממש חשוב לנו? ניחשתם נכון! מתחיל מעגל קסמים שמלווה בתחושות תסכול, החמצה וחוסר נוחות. וזה האיתות שלנו חברים לכך שהגיע הזמן להגדיר!

רגע מדייקים

תחשבו על תחום או שניים בחיים שלכם שממש ממש חשובים לכם. זה יכול להיות: זמן זוגי, התנהלות בארוחת ערב, חופשה עם הילדים, התפתחות אישית, ניהול כלכלי, תזונה, פעילות גופנית…. תשאלו את עצמכם מה אתם ממש חייבים או חייבים שלא.

אין לכם "אני חייב/ת" כזה שאתם יכולים להצהיר שתעמדו בו? כנראה אין לכם סטנדרט ואם בפועל אתם מתנהלים באופן מסוים כנראה שזה הרף של מישהו אחר…

אשמח אם תשתפו אותי במחשבות שלכם ממש כאן למטה בתגובות. ואם אתם מכירים מישהו שהכלים הללו יכולים להועיל לו, תהיו חברים ותשתפו את הפוסט.

באהבה גדולה,
אפרת
לליווי אישי בדיוק עצמי להורות מעצימה ומאפשרת לחצו כאן