אם גם את שאלת את עצמך "מה זה לכל הרוחות ה NLP הזה שכולם מדברים עליו?"
למה בכלל ללמוד את זה? ומה הופך אותו לכלי נחשק בקרב אנשי מכירות, חינוך, רפואה, מאמנים, הורים, מנהיגים, מחפשי עבודה, עובדים, מנהלים ובעלי עסקים.
הפוסט הזה נועד לעשות לך קצת סדר.

אז קודם כל אקדים ואומר שה-NLP הוכיח את עצמו כאפקטיבי בכל תחומי החיים שמתקיימת בהם תקשורת.

ראשית נפרק את ראשי התיבות N L P
Neuro

מתייחס למערכת העצבים שלנו האחראית על ארגון המידע שאנחנו קולטים מהסביבה שלנו דרך חמשת החושים. המודעות שלנו, החשיבה שלנו, הרגשות וההתנהגות שלנו, כולם מסתמכים על מערכת העצבים שלנו.

Linguistic

לשוני. מתייחס לשפה עצמה. אנחנו משתמשים בשפה כדי לתקשר עם עצמנו ועם אחרים. תקשורת זו מבטאת לעתים קרובות הרבה יותר ממה שאנחנו מודעים לו.
לדוגמה:

אם אנו אומרים: "זה נראה לי טוב", הבהרנו באמצעות בחירת השפה שלנו, שאנחנו מעורבים איכשהו בתהליך חזותי.
כשאנו אומרים: "נשמע לי טוב", העברנו יותר מסתם אישור. הרגע חשפנו את העובדה שאנחנו מעורבים בתהליך שמיעתי. אולי אפילו הכרזנו שמערכת הסינון שלנו להבנת עולמנו היא בעיקר שמיעתית.

כשאנחנו מקשיבים לאחר באופן מודע אנחנו צוברים יתרון עצום על פני מישהו שאינו מודע. זה מאפשר לנו להקשיב לאחר באופן שמייצר אצלו תחושה של – היי! היא יודעת לדבר איתי!

עד כמה שהדברים האלה נראים לנו קטנים, הם רק חלק מהיתרונות העמוקים שה NLP מעניק לנו לתקשורת אפקטיבית עם אחרים. לא פלא שזה הפך להיות כל כך פופולרי עם השנים!

Programming

תכנות. מתייחס להרגלים והתגובות האוטומטיים שלנו וכיצד אנו יכולים לשנות אותם באופן שיטתי ואופטימלי.
ניתן לשנות דפוסי התנהגות ודפוסי חשיבה שנלמדו על ידי התערבות ממוקדת. אנו יכולים לתכנת את ההתנהגות הרצויה לנו. הרי אין שום סיבה להשאיר שינויים ליד המקרה אם האפשר לנהל אותם באופן שיטתי.

אם כך ניתן לומר שה-NLP היא שיטה עם מגוון טכניקות וכלים לזיהוי רגשות, דפוסי חשיבה והתנהגות על מנת לפתח אותם בצורה מכוונת ומייטיבה להשגת תוצאות טובות יותר. בנוסף, NLP מציעה דרכים רבות לזיהוי והרחבת החוזקות והכישורים האישיים שלך.

הNLP הוא דרך להסתכל על העולם ועל אנשים המעניקה לך יתרון מובהק באמצעות נקודות מבט רחבות יותר, השקפותיו החיוביות וכלים מעשיים עמוקים.

איך השיטה הזו נוצרה בכלל?

בתחילת שנות ה-70 החל זרם חדש לחקר המצוינות שתר אחר התשובה לשאלה "מה הופך מצטיינים לכאלה?" אסטרטגית העבודה היתה למדל את האנשים המצטיינים בעבודה שלהם.

את הרעיון הזה של "מודלינג" אימצו ג'ון גרינדר וריצ'רד בנדלר מאוניברסיטת סנטה קרוז. גרינדר היה פרופסור לבלשנות, תלמידו של נועם חומסקי הגדול. בנדלר היה סטודנט לפסיכולוגיה, עם עניין צדדי חזק בתכנות מחשבים. שניהם היו מוקסמים מאסטרטגיות "המודלינג" ואסטרטגיות למידה. עם דגש מיוחד על מטפלים מצליחים ומה הופך חלק מהמטפלים למוצלחים בעוד שאחרים לא.


בנדלר וגרינדר החליטו להשתמש כמודלים לעבודתם ב-3 מטפלים מובילים:
ד”ר פריץ פרלס: אבי תורת הגשטלט.
וירג'יניה סאטיר: המטפלת המשפחתית המחוננת שהיתה עובדת סוציאלית ופסיכיאטרית.
מילטון אריקסון המבריק פסיכיאטר ופסיכולוג אמריקאי שעסק בהיפנותרפיה.

לשלושת המטפלים הללו היה דבר חשוב משותף: יכולת קסומה כמעט לעורר אמון בקרב לקוחותיהם. אמון זה היה אחד מסודות הצלחתם.
את המסקנות מהתצפיות בשלושת המטפלים באנדלר וגרינדר הפכו לצעדים פשוטים ללמידה. צעדים אלה היו מקורם של NLP ושל מה שנקרא "מודלים" שלומדים תלמידי NLP. בדרך זו הצליחו בנדלר וגרינדר ללמד כמה מנוסחאות ההצלחה של מטפלים גדולים אלה.
NLP נולד.

NLP זו מתודולוגיה המבוססת על ההנחה שכל התנהגות היא בעלת מבנה מסוים.

למעשה NLP מתאר על סמך תיאוריה, פרקטיקות ומודלים כיצד בני אדם תופסים את עצמם ואת עולמם, כיצד המידע הזה מאורגן במוח, ואיך זה משפיע על ההתנהגות והאופן שבו הם מתקשרים, מתפתחים ולומדים.

אז למה NLP?

בעיקר בגלל שהמטרה העיקרית של הNLP היא להפוך את התקשורת (הפנימית והחיצונית) שלנו לכל כך חיונית ומיטיבה כך שבסופה של דרך נסתכל אחורה על החיים שעברנו ונאמר לעצמנו שוואלה! היה שווה כל שנייה!

למה להתמקד דווקא בתקשורת?

ובכן, בפשטות אגיד שהתקשורת היא מפתח לכל כך הרבה דברים בחיים.
היא המפתח להתפתחות אישית, לשיפור יחסים בין אישיים, לפיתוח אינטימיות עוצמתית, לפתרון סכסוכים, לפיתוח כישורי ניהול ומנהיגות, למיומנויות הגדרת יעדים יעילות יותר, לשפר את חיי המשפחה, להורות "מספיק טובה", להיכרות עם עצמי והצרכים האמיתיים שלי ומספקת הבנה טובה יותר של אחרים ואת מה שמניע אותם.
בקיצור הרבה יותר!

אשמח אם תשתפו אותי במחשבות שלכם ממש כאן למטה בתגובות.
ואם אתם מכירים מישהו שהכלים הללו יכולים להועיל לו תייגו אותו.

באהבה גדולה,
אפרת


לליווי בתהליך דיוק עצמי לחיים מעצימים לחצו כאן

מוזמנים לעקוב אחרי בפייסבוק ובאינסטגרם


קורס NLP Practitioner יפתח מיד אחרי פסח 2020
רוצים פרטים נוספים?
השאירו פרטים בלינק 👈לחץ כאן